Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölümü 16.06.2010 tarihinde Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesinde kurulmuştur. Dünya ve Türkiye şartlarına göre yeni ve gerçekçi bir bakış açısıyla kurulan bölümümüz, kalite ve güvenden ödün vermeyen disiplini ile akademik camianın önde gelen Türkoloji bölümlerinden biri olma iddiasındadır. Türkoloji kamuoyuna hitap eden yeni fikirler ve açılımlar ortaya koyan, hem bu alanda çalışmak isteyenlere hem de Türk dilinin tarihini ve yaşayan tüm lehçe ve şivelerini araştırmak ve öğrenmek isteyenlere hizmet verebilecek bir yapıya sahip olmak ve Türkoloji’nin merkezi olmak arzusundadır.

 

2012-2013 öğretim yılında normal öğretim ve ikinci öğretim olarak ilk öğrencilerini alan bölümüz eğitim-öğretim faaliyetine sadece normal öğretim olarak devam etmektedir. 

 

Bölümümüzde şu an dört Doçent, bir Dr. Öğretim Üyesi, bir yabancı uyruklu Dr. Öğretim üyesi ve bir Araştırma Görevlisi bulunmaktadır.

Bölümümüz Türk Dünyası ile ilgili çalışmalar yürütmekte, öğrencilerimizin bu alanda bilgili ve donanımlı bireyler olmasını amaçlamaktadır. Bu bağlamda, ulusal ve uluslararası düzeyde çeşitli bilimsel, kültürel ve sanatlar etkinlikler düzenlenmekte ve hem bölüm öğretim elemanlarımızın hem de öğrencilerimizin bu tür etkinliklere katılması teşvik edilmektedir.